Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Po czym poznać, że Blogger (blogspot) to platforma idealna dla Ciebie
Kategoria: Blogi i blogowanie

Z moich obserwacji wynika, że największym problemem dla wielu osób jest nadal wybór platformy blogowej (no ewentualnie jeszcze wybór nazwy dla bloga), tj. wiele osób ma dylematy gdzie założyć swojego pierwszego bloga. Dostępne informacje na ten temat w Internecie wcale im tego nie ułatwiają, wręcz mam wrażenie powodują jeszcze większe wątpliwości.

Mój wpis na blogu – WORDPRESS CZY BLOGGER? GDZIE ZAŁOŻYĆ BLOGA? – cieszył się dużą popularnością, tak więc popyt na wiedzę na ten temat jest. Z jednej strony zachwalana jest platforma Blogger, z drugiej wszyscy rozpływają się nad zachwytami na WordPressem*, szczególnie ci co na nią przeszli. I co by tu wybrać? Problem jest i to spory, szczególnie dla tych którzy mają poczucie, że wybór platformy zaważy na ich sukcesie w blogosferze, a nie da się ukryć że WordPress jest faworyzowany przez bardziej znane blogerki, które odniosły sukces co tylko potęguje poczucie, że tylko tam można mieć liczącego się bloga.

Czy platforma jest naprawdę taka ważna?

Wiązanie sukcesu z konkretną platformą to bardzo mylne założenie, bo blog to przede wszystkim treści. Nikt nie zacznie czytać Twojego bloga tyko dlatego, że jest na WordPressie i nie wpadnie w zachwyt nad twoją osobą i nie pomyśli „wał, ona jest na WordPressie, ma tyle tam opcji w panelu administracyjnym i tyle wtyczek do wyboru! Muszę koniecznie tutaj częściej wpadać”. Więc zamiast zastanawiać się tygodniami nad wyborem platformy, załóż bloga na blogspocie! a później już tylko obmyślaj nowe wpisy, obudź w sobie ciekawość i szukaj nowych tematów, zainteresuj się fotografią i obróbką zdjęć nawet jeśli byłby to najprostsze programy graficzne i wybierz ładny szablon. Jest wiele zarówno darmowych jak i płatnych, które w zasadzie niczym się już nie różnią od tych na WordPressie pod względem wizualnym. Jeśli masz kompleks blogspota usuń wszystkie elementy świadczące, że na nim jesteś :) – jak to zrobić, pokaże w jednym na następnych wpisów. Jeśli masz już w coś inwestować, to w domenę. Twój blog nie musi być na WordPressie, abyś odniosła sukces i jeśli ktoś twierdzi inaczej to pisze farmazony. Tak naprawdę większość blogów nie potrzebuje WordPressa, ponieważ  po prostu nie wykorzysta nawet ułamka jego możliwości.

A skąd bierze się przeświadczenie, że WordPress jest lepszy i robi lepsze wrażenie? Że to platforma dla profesjonalistów? Moim zdaniem stąd, że osoby znane z tego że są na WordPressie bardziej dbają o to co publikują, o jakość tekstów, o zdjęcia(głównie przez to, że już utrzymują się z blogów). To nie są blogi posklejane ze zdjęć ściągniętych z internetu, teksów pisanych na kolanie, ale o tym nie zadecydowała platforma (większość z nich osiągnęła ten sukces najpierw na bloggerze) tylko wkład własny tych blogerów. Tymczasem wiele blogów na Blogspocie, ma bardzo „wątpliwą” estetykę, bez pomysłu na siebie i ze zdjęciami których nie chce się oglądać. Nie dziwię się więc, że niektórzy przejście na WordPress traktują jako „awans” w blogosferze. Dziwi mnie za to, jeśli ktoś ma naprawdę bardzo słabe zdjęcia na blogu (ale tak naprawdę bez składu i ładu) i chce się przenosić z tym na WordPressa i jeszcze za to płacić, bo jednak kolejność powinna być taka: inwestuje w aparat, kurs fotografii itp, a dopiero później zastanawiam się nad przenosinami. Tak więc pamiętajcie, tak naprawdę nie ważne gdzie założycie bloga, podstawa to o niego dbać!

Dla kogo blogspot?

Po czym poznać, że znajdujesz się w grupie dla której blogger to wręcz idealne rozwiązanie? Przeanalizuj poniższe twierdzenia

 •  Nigdy wcześniej nie prowadziłam bloga,
 •  Na pomysł o prowadzeniu bloga na serio wpadłam nie dalej niż miesiąc temu
 •  Nie wiem, czy blog to dobry pomysł w moim przypadku, ale chce spróbować i się przekonać. Teraz każdy ma blog, to czemu ja niby go nie mam mieć?
 •  Na początku nie mam zamiaru inwestować w żadny indywidualny szablon czy własne logo
 •  Nie mam jeszcze sprecyzowanej konkretnie tematyki, tj. pomysłu na ok. 20-30 pierwszych wpisów, wszystko będzie klarowało się w trakcie następnych kilku miesięcy
 •  Nie chce wydawać pieniędzy, na coś co nawet nie wiem czy „wypali!
 •  Blog to jak na razie ma być tylko moje hobby!
 •  Nie wiem czy znajdę czas na regularne pisanie.
 •  Sprawy związane z szukaniem hostingu, domeny, płatnościami i tymi podobnymi sprawami przysparzają mi tylko bólu głowy, dlatego odkładam założenie bloga już od dłuższego czasu
 •  Jestem nastolatką i będą pisała o mojej codzienności, szkole i ulubionych idolach
 •  Zamierzam tworzyć bloga stricte personalnego dla rodziny i znajomych
 •  Nie chcę się przejmować tym, że któregoś dnia ktoś włamie mi się na stronę
 •  Zdjęcia? Na razie nie zastanawiam się skąd będę je brała. Być może będę je robić samodzielnie. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to będzie. Wszystko wyjdzie w „praniu”. Może sobie je skądś ściągnę.
 •  Znam trochę HTML i CSS i chciałabym sobie go „poćwiczyć” na nowym blogu
 •  Nie chce mieć na blogu żadnych reklam! tj. nie chce aby wyświetlały się nawet jeśli tego nie chce.
 •  Nie jestem zbyt „techniczna” więc raczej będę używała tylko standardowych opcji
 •  Zależy mi na prostym blogu pod względem wizualnym. Jestem minimalistką i nie potrzebuje żadnych wodotrysków, ani przeładowanej strony.
 • Właściwie to ja nie mam pojęcia jak ma wyglądać mój blog i co własciwie powinno się tam znaleźć

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś TAK to Blogger to idealna platforma dla Ciebie. Pamiętaj, że platformę można zawsze zmienić jeśli dojdziesz do wniosku, że chcesz coś innego, że Blogger ci nie wystarcza itp., wszak kobieta zmienną jest :). Wiadomo, czasem po kilku latach chciałaby się czegoś więcej/innego – i Blogger może się po prostu znudzić – ale na pierwszego bloga jest naprawdę super. I nie zachwalam tutaj Bloggera, bo sprzedaję na niego szablony, bo jak je tylko skończę, to zacznę robić pewnie i na WordPressa, także no :)

Dla tych co nadal się wahają w podjęciu decyzji proponuję prostą metodę: nie zastanawiaj się WordPress czy Blogger, ale po prostu poprzeglądaj szablony zarówno na tą platformę jak i na drugą. Jeśli zakochasz się w którymś konkretnym i będziesz wiedziała, że „to jest to! tak chcę aby wyglądał mój blog” to problem rozwiązany :) Poza tym niestety niektóre szablony na WordPressa się lepiej sprawdzą, jeśli masz zamiar prowadzić, bardzo technicznego bloga, np. o nowych technologiach lub firmowego typu „biurowego” (Blogger raczej oferuje duże możliwości „szablonowe”,  ale raczej w tematyce około lifestylowej.)

* kiedy piszę o WordPressie, mam na myśli WordPress.org

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń