Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

FAQ – najczęściej zadawane pytania
Kategoria: Praca Freelancera

Ile kosztuje strona internetowa, co to jest CMS, jak są terminy realizacji zleceń i co to jest właściwie to FAQ?

FAQ – Frequently Asked Questions, czyli najczęściej zadawane pytania. Oto one:

Ogólne pytania

Czemu nie podałaś swojego numeru telefonu?

Odpowiedz znajdziesz tutaj.

W jakich godzinach najłatwiej zastać Cię na emailu?

W godzinach późno-popołudniowych i wieczornych. Jestem typową sową i najwydajniej pracują właśnie w takich porach.

 

Strony internetowe, blogi, sklepy online

Ile kosztuje strona internetowa? Czy masz jakiś cennik?

Koszt strony to za każdym razem kwestia indywidualna, gdyż każda strona jest inna. Widełki na niektóre typy stron podałam tutaj.

Ile trwa proces wykonania strony internetowej?

To zależny od strony. Na prostą stronę wizytówkę potrzeba około 10 dni. Na szablon blogowy około 15-20 dni. Na sklep internetowy nawet 4-5 tygodni. Czas realizacji zlecenia może się wydłużyć lub skrócić w zależności od tego jak będzie wyglądała nasza komunikacja. Jeśli będę otrzymywała odpowiedzi na moje pytania raz w tygodniu to ukończenie projektu może trwać nawet kilka miesięcy – to bardzo istotne, abyś wiedział, że Ty także masz ogromny wpływ na proces realizacji zlecenia, dlatego w Twoim interesie powinno być dostarczenie wszystkich potrzebnych mi materiałów (zdjęcia, teksty) w jak najszybszym czasie.

Czy na koszt posiadania strony składa się coś jeszcze niż jej zaprojektowanie?

Tak. Zaprojektowanie strony to nie wszystko, dochodzi do tego jej utrzymanie. Po pierwsze trzeba ją gdzie umieścić. Tym czymś jest konto hostingowe, które trzeba wykupić osobno (mogę polecić kilka sprawdzonych firm). Strona musi posiadać także swoją domenę, czyli nazwę (moja to: grafiterka.pl), która będzie się wyświetlała w przeglądarce na pasku adresu. Ją także należy wykupić oddzielnie. Jeśli  chcesz być na wysokiej pozycji w Google, bez wątpienia powinieneś skorzystać z usług SEO.

Czy możesz wykupić konto hostingowe w moim imieniu?

Nie. Konto hostingowe należy wykupić we własnym imieniu (mogę pomóc z wyborem firmy jak i podać rodzaj planu, który się nada pod konkretny typ strony). Nie oferuję tego w moich usługach, ponieważ kwestia zakupu hostingu to nie sprawa jednorazowa. Konto należny opłacać (w zależności od planu, który wybraliśmy), średnio co 12 lub 24 miesiące. Powierzanie tego zadania komuś innemu jest mało odpowiedzialne. To nam powinno najbardziej zależeć, aby strona nie znikła nagle po dwóch latach, bo się okaże, że osoba, która wykupiła dla nas hosting, zmieniła swoją profesję, wyjechała na Bahamy, a jej firmowa skrzynka emailowa jest już od dawna nieaktywna, dlatego zawsze polecam wykupienie przestrzeni hostingowej na własną rękę, wtedy mamy pewność, że unikniemy takich czy innych niespodzianek.

Czy możesz wykupić domenę w moim imieniu?

Nie. Domenę należy wykupić we własnym imieniu. Domena jest jak dowód osobisty, który należy sobie wyrobić samodzielnie, a potem odnawiać w terminie, aby był cały czas ważny. Miej świadomość, że wykupienie domeny wiąże się z podaniem szczegółowych danych osobistych w tym numeru PESEL. Należy bezwzględnie pamiętać o opłacaniu jej (zwykle co 12 lub 24 miesiące) na czas, w przeciwnym wypadku możemy ją stracić (ktoś inny może ją wykupić). Więcej o domenach na moim blogu.

Co to jest projekt wstępny?

Projekt wstępny to projekt przygotowany z myślą o wprowadzaniu do niego licznych poprawek – jest bazą do dalszych modyfikacji i drogowskazem sugerującym finalny wygląd strony. Czas wykonania projektu wstępnego to 4-8 dni.

Co jeśli nie mam logo?

Jeśli nie masz logo, mogę je dla Ciebie zaprojektować (płatne osobne) lub zamiast niego wstawić nazwę strony w postaci tekstowej. Na blogi możliwe jest przygotowanie ozdobnego nagłówka (połączenie tekstu i grafiki).

Co to jest strona responsywa?

To strona, której treść dopasowuje się do szerokości przeglądarki i tym samym dobrze wygląda na wszelkich urządzeniach przenośnych.

Czy piszesz teksty na strony?

Nie. Nie jestem copywriterem.

Czy zajmujesz się SEO?

Nie.

Czy robisz korekty tekstów, które mają być zamieszczone na podstronach (przysłane przez klienta)?

Nie. Nie jestem korektorem.

Czy po ukończeniu strony obejmujesz ją opieką?

Tak, ale tylko na życzenie klienta i za dodatkową opłatą (niewliczoną w cenę strony).

Czy otrzymam pliki graficzne w formacie .psd wraz z projektem?

Jest to możliwe, ale tylko za dodatkową opłatą.

Czy mogę samodzielnie zarządzać stroną po jej ukończeniu, np. edytować teksty, dodawać nowe zdjęcia?

Tak, każda strona przeze mnie wykonana posiada CMS (System Zarządzania Treścią – przeważnie WordPress). Oznacza to, że z łatwością będziesz mógł zarządzać zawartością swojej strony czy bloga.

Czy możesz wykonać stronę w kilku językach?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe do wykonania.

Nie mam żadnych ładnych zdjęć na stronę. Co w takiej sytuacji zrobić?

Zdjęcia można wykupić w tzw. bankach zdjęć (zdjęcia stockowe). Ja korzystam z DepositPhotos.com. Zawsze staram się wybierać zdjęcia mało popularne i przede wszystkim ładne. Jeśli chciałbyś wykorzystać zdjęcia z innej strony/ banku zdjęć, musisz zakupić je we własnym zakresie.

Mam bloga i chciałabym zmienić/dodać kilka drobnych elementów? Czy podejmujesz się 'mikro' zleceń?

Tak, podejmuję się mikro zleceń, tj. np. zmiany jednej linijki kodu, zmiany koloru linków, wymiany obrazka na stronie. Pamiętaj jednak, że to co dla Ciebie wydaje się być mikro zleceniem, dla mnie może nim nie być, dlatego każde zlecenie przed wykonaniem jest przeze mnie sprawdzanie pod kątem trudności i czasu jaki będę musiała poświecić na jego realizację.

Czy przygotowujesz opisy produktów?
Nie. Tym powinien zająć się copywriter.

Czy cena sklepu online obejmuje dodanie wszystkich produktów?

Nie, cena przygotowania sklepu nie obejmuje dodanie wszystkich produktów, co najwyżej 4-5 jako przykładów.

 

Nie było pytania, na które szukasz odpowiedzi? Nic straconego napisz do mnie już dziś.

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń