Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Jak dodać przycisk „Czytaj więcej” do wpisu na Bloggerze?
Kategoria: Blogi i blogowanie

Pomimo, że cały polski Internet jest wypełniony po brzegi odpowiedziami na pytanie „Jak dodać przycisk „Czytaj więcej” do wpisu na Bloggerze”, ja ciągle dostaję pytania jak to się robi. Postanowiłam więc ulżyć wszystkim tym biedakom, którzy zmagają się z brakiem wiedzy na ten temat i dodać swoją cegiełkę do tego niemałego zbioru  :) .

Otóż moi mili, bez zbędnych wprowadzeń! Wiem, że nie ma co przedłużać, bo problem nagli, oto więc rozwiązanie :D

Dodawanie przycisku „Czytaj więcej”

Wchodzimy w zakładkę Posty. Otwieramy wpis, który chcemy skrócić, klikamy w miejscu gdzie tekst ma się urywać i naciskamy tą oto ikonkę:

ikona

Jeśli chcemy, aby wpis urywał się bezpośrednio pod zdjęciem, to wtedy klikamy na to zdjęcie i dopiero wtedy klikamy na wypomnianą ikonkę.

To tyle!

Zmiana tekstu „Czytaj Więcej” na inny

Przechodzimy do zakładki Układ -> pole Posty na blogu -> Tekst linku do strony z postem: Czytaj więcej » (zmieniamy tekst „Czytaj więcej” na co chcemy) i po wprowadzeniu zmian klikamy na Zapisz.

Automatycznie czy manualnie?

No właśnie co lepsze? Ja uważam to za wielki plus, kiedy szablon nie skraca wpisów automatycznie, bo takie szablony są bardziej uniwersalne –  dają możliwość decydowania w którym miejscu tekst się urywa (lub czy w ogóle chcemy go skracać czy może opublikować w całości), przez co można tak skonstruować wstęp, że będzie bardziej zachęcał do zapoznania się z całością. Najlepsze momenty na początku, a późnej jak już jakiś biedak otworzy wpis, statystyki pójdą w górę, to już można trochę  poprzynudzać :).

Są oczywiście szablony, które dodają przycisk „Czytaj więcej” automatycznie. Dodanie takiej funkcjonalności do szablonu na Bloggerze nie jest zbyt skomplikowane (pomijając oczywiście fakt, że trzeba przebudować całą strukturę wpisu i jest trochę z tym pracy …), ale ja osobiście nie jestem zwolenniczką tego rozwiązania, bo kontynuując to co napisałam wcześniej, wychodzę z założenia, że nad czymś tak ważnym, jak wygląd wpisu przed otwarciem autor powinien mieć jakąś kontrolę, a nie że utnie mu to w za wcześnie, albo za daleko, albo o zgrozo! będzie musiał odliczać litery, aby dowiedzieć się w którym momencie nastąpi ucięcie, żeby się zmieścić z jakąś informacją na stronie głównej  …  w wielu przypadkach nie ma uzasadnienia co do stosowania automatycznego skracania wpisów, szczególnie jeśli nie jest to układ kafelkowy.

Ktoś może napisać, „no dobrze, ale skoro mam na blogu 200 wpisów i do żadnego nie wstawiłam tego przycisku to chyba logiczne jest, że chciałabym, aby nowo zainstalowany szablon mi te wszystkie wpisy poskracał automatycznie, a to że będzie mi ingerował także w te nowe, to już mniejsza o to”. Ja jednak jestem jednak zdania, że powstawianie przycisków do 200 wpisów to jest jedna – dwie godziny pracy (w zależności jakie kto ma tempo), co w porównaniu, że czasem przygotowanie jednego wpisu zajmuje blogerom 2-3 dni, to ten wkład pracy jest raczej niewielki, a jak się już raz wstawi to skracanie to później nie trzeba tego powtarzać.

Są jeszcze szablony  (jak i rozwiązania), które skracają wpisy automatycznie, ale w których można dodać ten przycisk także manualnie, więc można decydować w którym dokładnie miejscu nastąpi przerwa. Wydawać by się mogło, że jest to optymalne rozwiązanie, ale moim zdaniem nadal nie, bo nie mamy możliwości opublikowania jakiegoś wpisu w całości lub chociaż w połowie (te darmowe szablony, zwykle i tak pozwalają wstawiać krótkie teksty, a przy dłuższych już same je skracają wstawiając automatycznie omawiany przycisk).

Niestety czasem nie da się uniknąć skracania, np. w przypadku kafelków, gdzie konieczne jest ustalenia jakiegoś limitu znaków, aby te kafelki jakoś wyglądały :)

Jestem ciekawa jakie jest wasze zdanie? Chętnie bym sobie poczytała wasze opinie na ten temat. Wolicie automatyczne skracanie wpisów czy może sami chcecie decydować, w którym miejscu ma nastąpić przerwa? W sumie to zabawne, że teraz trzeba się zastanawiać, jakie typ skróconych wpisów jest lepszy – jeszcze dwa , trzy lata temu raczej dyskusje były na temat wyższości wpisów publikowanych w całości nad tymi skróconymi, a wprowadzanie tych drugich komentowano jako „mało uczciwą względem czytelników” próbę podwyższania sobie statystyk :)

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

 • Oooo, wpis dla mnie na czasie. Mam problem z automatycznym skracaniem wstępu. Gdzie można i czy w ogóle można to poprawić?
  pozdrawiam serdecznie!

  • Wszystko zależy od szablonu i użytego w nim kodu i tego z czym konkretnie jest problem?

 • Oo, pomyślę nad tym :) A tak naprawdę piszę z pewnym… problemem . Jestem użytkowniczką [bardzo zadowoloną] szablonu Minimalistka i nie mogę wyśrodkować zakładki ‚kategorie’ [czyli hasztagów w liście] – nie chodzi mi o tytuł zakładki, tylko o linki. Używałam kodu CSS na wyśrodkowanie, ale to nie działa. Czy to jest w ogóle możliwe? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Aby wyśrodkować etykiety w kolumnie bocznej (w przypadku Twojego bloga) należy dodać ten kod:

   #Label2 .widget-content {text-align:center}

   • Bardzo dziękuję za podpowiedź :)

 • To zależy od szablonu. Staram się też unikać JavaScriptu gdzie się tylko da, ale czasem jest to potrzebne (głównie z uwagi na to, że w niektórych przypadkach blogger nie udostępnia jeszcze odpowiedniego kodu). Na przykład w szablonie Cammy ustawiliśmy maksymalną ilość znaków dla tekstu, bo kafelki w szablonie są specyficzne (zdjęcie raz z lewej a raz z prawej). JS do kafelków został przeze mnie odpowiednio zmodyfikowany, dzięki temu generuje mi treść jak chcę (np. zostawiając aktywne niektóre ze znaczników HTML). U jestemKasia robiliśmy trzy wpisy z ustalanym ręcznie „czytaj dalej” a potem kafelki z systemowym wypisem (140 znaków o ile dobrze pamiętam, więc się udało w ogóle bez JS w postach).

 • Ale się uśmiałam przy liczeniu znaków – przypomniało mi się, jak kiedyś do kilku wpisów tak właśnie robiłam ;) Dałam sobie z tym spokój.

 • Magdalena

  Witaj! Skorzystałam z Twojego darmowego szablonu na bloga (Stella) i mam pytanie jak zmienić kolor i wielkość czcionki w przycisku „czytaj dalej”? Ten automatycznie ustawiony jest nieco niewyraźny przy dużych monitorach.

  • Należy przejść do Szablon -> Edytuj kod HTML, znaleźć ten fragment (ok. 370 linijki):

   .jump-link a {
   font-size: 8px;
   }

   i zmień 8 na np. 14
   Aby zmienić kolor, to najprościej – ale może nie super najpoprawniej (bo tak to trzeba było zmienić jeszcze w kilku innych miejscach) to trzeba jeszcze dodać ten kod:

   color: #222222!important;

   gdzie #222222 należy zmienić na wybrany przez siebie kolor.

   w sumie, więc to powinno wyglądać tak:

   .jump-link a {
   font-size: 14px;
   color: #222222!important;

   }

   • Magdalena

    Za szybko podziękowałąm….Czcionka się zwiększa, ale kolor się nie zmienia, ale grunt, że jest bardziej widoczne :)

    • Musiałabym otrzymać od Ciebie link do bloga, aby sprawdzić co jest nie tak.

   • Karolina

    hej, mam szablon hipsterski, czy jest opcja zwężenia ramki „Czytaj dalej” jakoś? w kodzie html, nie znajduje jump-link

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń