Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Jak założyć bloga na Bloggerze
Kategoria: Blogi i blogowanie

Ten wpis dedykuję tym, którzy bloga nie mają, a zdecydowali się go założyć na Bloggerze, pokażę bowiem w nim jak się go zakłada krok po kroku.

Skoro już jesteście pewni gdzie założyć bloga (i wybór padł na Blogger/blogspot), to po prostu postępujcie zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi w poszczególnych slajderach. Przypominam, że Blogger to darmowa platforma blogowa, więc bloga założyć tam może każdy bez żadnych konsekwencji. Czemu więc nie spróbować swoich sił w blogosferze :) Być może wkrótce podpijecie pół internetu :), czego wszystkim oczywiście życzę :)

1. Zakładanie bloga na Bloggerze

 • Na początku przechodzimy na stronę blogger.com. Jeśli mamy już skrzynkę e-mailową Gmail, to należy się zalogować. Jeśli tej skrzynki nie mamy, należy ją założyć, klikając na "Utwórz konto"
 • Wypełniamy formularz rejestracyjny.
 • Akceptujemy politykę prywatności oraz warunki korzystania z usługi
 • Pojawi się wiadomość powitalna, a pod nią przycisk: "Przejdź do Blogger"
 • Tutaj musimy zadecydować czy chcemy założyć bloga razem z Google+ czy z Profilem Bloggera. Różnice w tych dwóch opcjach wyjaśniam poniżej.

Zakładać konto na Bloggerze z Google Plus, czy może jednak wybrać Profil Bloggera? Dobre pytanie :) Oto najważniejsze plusy i minusy.

Zakładanie bloga z Profilem Bloggera:
– 1 GB ??? miejsca na zdjęcia, z tym ze nie wszystkie zdjęcia się wliczają, a przynajmniej do tej pory się nie wliczały zdjęcia małe, tj. poniżej pewnego rozmiaru. Czy jest tak nadal i o jaki rozmiar własciwie chodzi? Niestety ostatnio na Google nic nie można znaleźć (wszędzie ten sam wybiórczy ogólny regulamin dla każdej usługi), więc czy jest to nadal aktualne i jak to dokładnie wygląda, to niestety nie potrafię stwierdzić.
– możliwość publikowania komentarzy na swoim blogu i innych pod pseudonimem lub dowolną nazwą.

Zakładanie Bloga z Profilem Google+
– 15 GB miejsca na zdjęcia (łącznie z Dyskiem Google, Gmailem) plus możliwość wykupienia dodatkowej przestrzeni. Też nie wliczają się małe zdjęcia.
– standardowo w komentarzach będą wyświetlały się Twoje dane osobowe podane na koncie Google+. Nie ma możliwości zmiany ich na blogu. Nie ma jednak wymogu podawania prawdziwych danych osobowych w Google+ (tj. Google pozwala już na fikcyjne nazwy), więc generalnie jak chcemy możemy sobie wpisać tam co chcemy :). Niestety problem może być taki, że nazwa musi być przynajmniej dwuczłonowa (należy wypełnić miejsce przewidziane wstępnie na imię i nazwisko)
– w łatwy sposób możemy publikować nasze wypisy w Google+

Jeśli nie wiesz co wybrać i oczekujesz konkretnej podpowiedzi to wybierz z Profilem Google+. Na korzyść przeważa tu więcej miejsca na zdjęcia. Jeśli natomiast cenisz względną anonimowość wybierz Profil Bloggera. Dobra wiadomość jest taka, że zawsze można zmienić decyzję i albo przyłączyć naszego bloga do Google+, albo go od niego odłączyć. Nie jest to skomplikowane i polega to dosłownie na kilku kliknięciach.

Aby kontynuować zakładanie bloga wybierz więc jedną z poniższych opcji (A – jeśli chcesz założyć konto z Profilem Google+, B jeśli z Profilem Bloggera):

A. Zakładanie bloga z Profilem Google+

B. Zakładanie Bloga z Profilem Bloggera, tj. bez Google+

Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie dzisiejszego wpisu to oczywiście zapraszam działu z komentarzami.

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

 • Cześć, piszę z fireandjoy.blogspot.com

  Musiałam zmienić adres e-mail i podmienić autorów na moim blogu, żeby przenieść go na inne konto. I tu pojawił się problem – jako autor posta w blogu nie wyświetla się moja nazwa, tylko ‚unknown’. Czy to wina szablonu, który czegoś nie załapał i trzeba wpisać/zmienić jakiś kod, czy to Google świruje?

  • Z tego co zauważyłam na Twoim blogu nazwa autora nie wyświetla się jako „unknown”

   • Ok, zagadka rozwiązana. Chodzi o to, że posty publikowane z poprzedniego konta są oznaczone jako ‚unknown’ bo Blogger nie może zidentyfikować autora. Te, które publikuję teraz, są podpisywane normalnie :)

    • Najłatwiej w tej sytuacji byłoby zmienić autora w kodzie – jeśli problem dotyczy tylko stopki wpisu. Mogę Ci napisać jak to zrobić.

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń