Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Jaki program do edycji zdjęć? Obróbka kolorystyczna.
Kategoria: Obróbka zdjęć i grafika

Tak jak obiecałam w poprzednim wpisie, dziś tekst poświęcony bardziej zaawansowanemu narzędziu do obróbki zdjęć z przeznaczeniem na blogi.

Zanim jednak przejdę do sedna sprawy, to taka mała kwestia o której warto pamiętać przy wyborze bezpłatnych programów. Zawsze warto szukać darmowych programów przeznaczonych do konkretnego celu (w tym przypadku obróbki kolorystycznej zdjęć), a nie kombajnów, które robią niby wszystko, bo później okazuje się, że nawet jeśli program oferuje masę opcji to te ważne dla was ma bardzo ograniczone. Piszę, o tym, bo ja osobiście nie jestem zadowolona z efektów jakie można uzyskać w popularnym Gimpie. Odpowiednich narzędzi jest tam tyle co kot napłakał. Poza tym powszechnie Gimpa uważa się za darmową alternatywę dla Photoshopa, a to już go właściwie przekreśla, bo Ci, którzy chcą typowej obróbki kolorystycznej zdjęć, które przegrali prosto ze swoich aparatów cyfrowych powinni szukać alternatyw, ale nie Photoshopa, ale jego brata, czyli Lightrooma.

Jest kilka popularnych darmowych alternatyw dla Lightrooma – bardziej rozbudowanych i mniej. Ja zdecydowałam się wam zaprezentować, jedną z prostszych w użytku, z którą powinien poradzić sobie każdy, przy odrobinie dobrych chęci. Oczywiście nie ma tyle opcji, co wspomniany Lightroom – to tylko jego namiastka, chociaż interfejs ma  niemal identyczny – ale jak na obróbkę zdjęć na użytek internetowy, jest to naprawdę godne zainteresowania narzędzie. Od razu jednak ostrzegam – program jest po angielsku.

Untitled-42

A kimże jest ten nasz bohater? To PT Photo Editor. Znajdziemy tu wszystko co potrzeba, aby obrobić kolorystycznie nasze zdjęcie na bloga, tj. sprawić aby po prostu wyglądało lepiej. To co mi się podoba, to możliwość wpisywania wartości liczbowych przy konkretnych opcjach. Bardzo mi tego brakuje w programach online, które polegają jedynie na przesuwaniu dużych suwaków – więc o precyzji można niemal zapomnieć.

Dla gadżeciaży i leniwców, program oferuje cały zestaw przeróżnych presetów, czyli po prostu filtrów, które możemy nanieść na swoje zdjęcie, a następnie dopasować je do zdjęcia za pomocą suwaków znajdujących się po prawej stronie. Filtry są podzielone na trzy grupy i ogólnie dają bardzo ładne efekty (po dopasowaniu). Co jest jednak najlepsze sami możemy tworzyć swoje własne. Jeśli mamy wiele podobnych zdjęć, a chcemy uzyskać na każdym z nich podobny efekt, opcja ta może okazać się bardzo przydatna.

program do obróbk izdjeć

W programie z powodzeniem można uzyskać modny ostatnio efekt wybielonych zdjęć.

Program oferuję też narzędzia do zmian lokalnych. Odbywa się to w panelu Regional Edit (znajduje się w prawym górnym rogu) za pomocą pracy na czymś w rodzaju warstw. Aby ją utworzyć należy wybrać Region: New, a następnie zamalować na zdjęciu to co chcemy zmienić. Aby domyślny kolor malinowy pędzla był niewidoczny na naszym obrazie należy nacisnąć Hide. Jeśli chcemy zamalowanemu miejscu zwiększyć kontrast, to w opcji Contrast suwak przesuwamy w kierunku wartości dodatnich.

Poza tym cóż więcej. Zdjęcie można wykadrować, wyprostować i to już właściwie koniec możliwości tego prostego programu. A zapomniałabym, można jeszcze klonować i usuwać sobie pryszcze ….

Obrobione zdjęcia da się zapisać do formatu .jpg, .png oraz .tiff (z przeznaczeniem do druku). Przy zapisie można też ustalić poziom kompresji w przypadku .jpg oraz wielkość (w pikselach, calach lub centymetrach) zapisywanego obrazu. Jest to szczególnie ważne jeśli chcemy zamieścić obrobione zdjęcie na blogu. Nigdy! nie wrzucajmy we wpisy zdjęć o wielkości oryginalnej! tj. tej prosto z aparatu!

Obróbka kolorystyczna program

Kontrastowe

Program ten na pewno nie będzie idealny dla osób, które szukają czegoś więcej niż tylko obróbki kolorystycznej. Nie dodamy tutaj swojego tekstu ani nie utworzymy kolażu. Do tego celu polecam po prostu chociażby Canva.com – która świetnie się sprawdzi na tym polu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

  • Dziękuję! Właśnie czegoś takiego szukalam.

    • Cieszę się, bo to jest naprawdę świetny program, chociaż mało znany. Jeśli będziesz go ściągać to wybierz wersję darmową, bo są dwie: bezpłatna oraz płatna (ta ma wersję trial, która też krąży tu i tam więc można się pomylić).

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń