Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Nagłówek na bloga w formie napisu
Kategoria: Blogi i blogowanie

Dziś postanowiłam zatroszczyć się o wasze blogowe nagłówki. Poza tym jako, że już kwiecień praktycznie się kończy, a mi zostało jeszcze kilka tematów to przedłużę serię o Bloggerze jeszcze o dwa tygodnie.

Ozdobne czcionki na nagłówek bloga

Jeśli ktoś śledzi zagraniczne trendy w blogosferze z łatwością zauważy, że na blogach kobiecych królują minimalistyczne nagłówki. Kiedyś przygotowywało się je w postaci całych ilustracji lub zdjęć z tekstami, dzisiaj jest to trend w odwrocie i blogerki dostrzegają piękno w prostocie stawiając na tytuły wpisów w ozdobnej czcionce (czy tam foncie jak kto woli). Nie są to jednak byle jakie czcionki. Największym wzięciem cieszą się te najbardziej niedbałe, ktoś by mógł je określić jakby kura pisała je pazurem, kaligraficzne, malowane (flamastrami, farbą, pisakiem). Innymi słowy najpopularniejsze są czcionki wyglądające na odręczne. Hitem są te z wszystkimi wywijasami :), a także dodatkowo zafarbowane akwarelami.

Postanowiłam znaleźć dla was darmowe czcionki, które idealnie pasują na nagłówki i przede wszystkim są modne. Wszystkie z nich są przeznaczone do komercyjnego użytku (chociaż mam małe zastrzeżenia, ale o nich poniżej), więc możecie je stosować na komercyjnych blogach. O tym dlaczego jest to takie ważne pisałam kiedyś we wpisie Warto wiedzieć. Czy Twój blog jest komercyjny. Muszę się wam jednak przyznać, że od szukania ich wszystkich, czytania i sprawdzania licencji może rozboleć głowa :), więc jeśli jesteście wdzięczni, lajki na Facebooku mile widzianeOto czcionki bez polskich znaków:

ozdobne czcionki ozodbne litery

Shellahera Script demo, HandmadeApple,Princess Sofia, Sophia, Euphoria, Springhtly, SundayPlayList, Gardenia, Jenna Sue, Selima, Little Cutie, UpperEaseSde, Kristi, Andrea, Harabarahand, Quiline Script Thin, Pixiefont

Szczerze jednak pisząc, po tym wpisie utwierdziłam się jeszcze raz w przekonaniu, że jeśli chcemy mieć 101% pewność, że czcionka jest do komercyjnego użytku, to najlepiej ją kupić :) Jakież bowiem, było moje zdziwienie, kiedy odkryłam, że bardzo popularna czcionka Sophia, dostępna szeroko za darmo i wszędzie opatrzona „Free for commercial use” nawet przez jej autorów na ich oficjalnej stronie, jest także sprzedawana przez jednego z jej autorów w jego sklepie w takiej samej formie … Podobnie jest z Gardenią. Ta z kolei jest dostępna na pixelbuddtha, stronie znanej z tego, że sami autorzy przesyłają tam swoje rzeczy do opublikowania, a wszystkie zamieszczone tam czcionki i inne grafiki są dostępne z komercyjną licencją, którą nawet dostajemy po pobraniu, a sam autor na dafont.com wskazuje, że darmowa wersja jest tylko do osobistego użytku. Kto to zrozumie?  Dlatego czasem lepiej wydać te kilkadziesiąt złotych, aby nie musieć się  nad tym zastanawiać :) O ile więc nie wykorzystałabym nigdy takiej Gardenii czy Shellahera Script Demo (tu z kolei sam autor podaje link do strony z której można ją ściągnąć, a tam pisze, że jest komercyjna, choć z reguły wersje demo nie są komercyjne, co może budzić wątpliwość) w żadnym projekcie typu książka, koszulki bez kontaktu z jego autorem lub wykupieniu licencji, to jeśli chodzi o nagłówki na komercyjne blogi to nie ma się co przejmować. Jeśli sami autorzy nie wiedzą co robią, to już nie nasza sprawa jeśli postępujemy zgodnie ze znalezioną licencją lub informacją zamieszczoną na ich oficjalnych stronach (warto robić sobie wtedy np. zrzut ekranu strony z której ją pobraliśmy np. w przypadku Shellahera Script Demo, gdyby im się coś odmieniło).

A tu z polskimi znakami:polskie znaki ozdobne czcionki

Great Vibes, Kaushan Script, Barrio, Petit Formal Script, QumpellkaNo12 , WellFleat, PlayFair Display, Krona One, Learning Curve Pro,  Meddon

Jak zrobić nagłowek na bloga

Plusem takich nagłówków jest to, że może je zrobić sobie każdy. Potrzeba na to minimum wiedzy, a raczej intuicji (poruszania się po programie graficznym). Gdy już pobierzemy wybraną czcionkę, to wystarczy nawet najprostszy program graficzny, który jest dołączony do naszego systemu, np. w Paint. Cała filozofia polega na wpisaniu tytułu bloga, wybraniu konkretnej czcionki. Następnie za pomocą narzędzia Zaznaczenie, zaznaczamy obszar, który ma znaleźć się w naszym nagłówku i Przycinamy po czym zapisujemy do JPG lub PNG . Nie warto robić bardzo szerokich (na całą szerokość bloga, gdzie większość stanowi białe tło), bo one są bardzo małe w wersjach mobilnych. Im czcionka bardziej skomplikowana, tym lepiej wygląda jak jest większa, bo wtedy wychodzi całej je piękno (przy mniejszych wiele czcionek traci na uroku).

W Bloggerze nagłówek dodaje się w zakładce Układ -> Header ->Edytuj. W Polu Obraz, Z Twojego komputera wybieramy przygotowany wcześniej plik i dodatkowo zaznaczamy: Zamiast Tytułu i opisu, po czym klikamy na Zapisz

jak dodać nagłowek na blogu

I oto jak prezentuje się przepiękna darmowa czcionka PlayList:

nagłowek na bloga szablon

 

Przy okazji tego wpisu, nowy produkt  (sama czuję jakbym sobie napisała wpis sponsorowany – dziwne uczucie :D) w moim sklepie – od dawna wyczekiwany, czyli nagłowek w ozdobnej czcionce. Wszystkie osoby, które się zgłoszą w przeciągu godziny od opublikowania tego wpisu na moim Facebooku w wiadomości prywatnej otrzymają wybrany za darmo.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

 • Mam tylko jedną taką najbardziej ulubioną – Rage Italic :)
  Nie wyobrażam sobie inaczej pokazać moją Marę :D

 • Iza

  Świetne czcionki :)

 • Teylor Flower

  Moje „logo” robię w Paincie i nie wiem jak dodać tą czcionkę…Pomożesz?

  • A czy w ogóle zainstalowałaś ją na swoim komputerze?

   • Teylor Flower

    Serdecznie dziękuję. Wszystko działa jak należy

    2016-05-09 20:04 GMT+02:00 Disqus :

 • Books My Love

  muszę swój zmienić :D

 • LightBreeze

  Hej, mam problem z instalacją- gdy naciskam zainstaluj, pojawia mi się komunikat, że czcionka nie jest prawidłowa. Co zrobić?

 • joanna

  Dzień dobry, a jaką czcionkę użyłaś do podpisów pod ozdobnymi czcionkami? Ta podoba mi się najbardziej :) Z góry dzięki za pomoc :)

 • joanna

  Dzień dobry, jakiej czcionki użyłaś do opisów pod ozdobnymi czcionkami? Ta podoba mi się najbardziej :) z góry dzięki za pomoc :)

 • Sylwia Sylwek

  Hej, będąc jeszcze przy nagłówkach, może wiesz, jak na bloggerze rozszerzyć go na całą stronę? ;) Czy istnieje jakiś specjalny kod, bo w niektórych szablonach zwykłe wstawienie nagłówka i tak sprawia, że jest mniejszy.

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń