Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć online.
Kategoria: Obróbka zdjęć i grafika

Ostatnio zauważyłam, że jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowsze strony internetowe oferujące programy do obróbki zdjęć online. Postanowiłam przetestować kilkanaście z nich, aby przekonać się, które z nich mają najwięcej funkcji, czy rzeczywiście są całkowite darmowe i jak wypadają na tle rozbudowanych programów graficznych.

Od razu jednak zaznaczę, że na liście nie pojawiły się żadne darmowe programy do obróbki zdjęć online po polsku, a to z prostej przyczyny: nie znalazłam tutaj niczego godnego uwagi. Co gorsze poczułam się lekko zawiedziona odkrywając, że niektóre serwisy, które ponoć oferują edytory zdjęć, przypominają raczej miejsca do chwalenia się swoimi fotkami (oczywiście co kto lubi), inne dodają znaki wodne do zapisywanych zdjęć (dymki.com), a jeszcze inne żerują, bo to tak nie można nazwać, na niewiedzy internautów, oferując rzekomo Photoshopa (photogramio.com), który jest niczym innym jak edytorem dostępnym na pixlr.com. Nie ma co więc tracić czasu na szukanie polskich programów, tylko od razu korzystać z tych zagranicznych. Wybór jest spory. Poniżej prezentuję listę aplikacji, które według mnie warte są wypróbowania (czy się sprawdzą w Twoim przypadku zależy czego konkretnie wymagasz od takiego programu).

Pixlr – Photoshop online?

Wspomniany już wcześniej Pixlr uważany jest za jeden z najlepszych edytorów graficznych dostępnych online. Rzeczywiście swoim interfejsem przypomina Photoshopa (lub inne rozbudowane programy graficzne) i niestety dla nieobeznanych w tego typu edytorach, może być za skomplikowany. Zapewne mało kto wie na początku jak dobrze używać warstw, a to kluczowa umiejętność do cieszenia się z możliwości tego programu, dlatego polecam go jedynie zaawansowanym. Warto dodać, że program jest w 100% darmowy, tj. wszystkie funkcje są za darmo,  dostępny po polsku, a dodatkowo użytkownik nie jest zmuszany do zakładania żadnego konta.

pixlr - czy to alternatywa dla Photoshop

Pixlr

BeFunky  – edycja zdjęć to frajda

To aplikacja webowa w której przerabianie zdjęć staje się świetną zabawą, a dodatkowym atutem jest bez wątpienia nowoczesny interfejs, z którego aż chce się korzystać. Jest tylko jedno ALE, typowe dla wielu tego typu programów online. Pomimo ze teoretycznie jest zupełnie darmowy, to wyświetla także opcje z których można korzystać mając konto Premium. Jest to czasem dość frustrujące, bo niekiedy z rozpędu kliknie się na nie i wtedy można poczuć lekkie rozczarowanie, że nie mamy do nich od tak po prostu dostępu. No wiecie, to jak oglądać ciasteczka przez szybę :D. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wykupić dodatkowe funkcje płacąc ok. 80 zł/rok, aczkolwiek moim zdaniem jest to zupełnie niepotrzebne, bo i bez tego program oferuję naprawdę ogromne możliwości edycji zdjęć.

befunky program do obróbki zdjęć online

BeFunky

Fotor – przyjemność korzystania

Fotor to kolejne bardzo dobre narzędzie do obróbki graficznej pod warunkiem, … że działa. Niestety pod Chrome ciągle miałam problem z załadowaniem zdjęć. Na szczęście w innych przeglądarkach wszystko jest bez zarzutu. Aplikacja jest naprawdę godny uwagi, a przerabianie w nim zdjęć to sama przyjemność. Niestety, podobnie jak BeFunky wyświetla obok funkcji darmowych te dostępne tylko dla posiadaczy konta premium (oznaczone ikonką diamencika).  Niektóre z nim wprawdzie można dodać do zdjęcia, ale wtedy pojawia się logo strony w lewym dolnym rogu. Mimo to polecam ten edytor, nie tylko dlatego że darmowe funkcje w zupełności wystarczają do obróbki, ale że właściwie za darmo uzyskujemy zaskakująco dużo możliwości edytowania zdjęć.

edytor zdjęć online fotor

Fotor

Pizap – program do przerabiania zdjęć

To strona do której określenie „przerabianie zdjęć” bardzo pasuje. Nie znajdziemy tu wielu funkcji poprawy kolorystyki, jedynie jasność, kontrast, nasycenie i barwa. Mamy za to typowe „bajery”, jak dodawanie serduszek, dymków, ramek. Dostępna jest także funkcja „MEME”, czyli do tworzenia internetowych memów (niestety nie obsługuje polskich znaków, więc jest mało praktyczna) oraz popularnego „Keep calm and ..”.  Nie polecam używać tego edytora do retuszowania zdjęć przeznaczonych do rodzinnego albumu, ale na stworzenie śmiesznej grafiki na urodziny nastolatka nada się jak najbardziej. Niektóre opcje wymagają konta premium.

pizap - program do tworzenia memów

Pizap

Ipiccy – wiele możliwości za darmo

To program online podobny do BeFunky i Fotor. Różni się tym, że jest zupełnie za darmo, a dostęp do funkcji premium uzyskujemy po założeniu bezpłatnego (trzeba mieć ukończone 13 lat). Ma ładny, intuicyjny  interfejs, a także – bardzo ograniczoną, ale jednak – możliwość korzystania z warstw rodem z Photoshopa, niestety nie obsługuje polskich znaków, więc raczej nie przyda się tym, którzy chcą dodać do zdjęć teksty.

ipiccy - programy do obróbki zdjęć online

Ipiccy

Lunapic – rozbudowany, darmowy, ale …

Mało znany, ale oferujący zaskakująco dużo różnych funkcji. Ma nieco chaotyczny interfejs przez co z początku trudno się po nim poruszać, ale zapewne kilka dni ćwiczeń doprowadzi nas do wprawy. Niestety jestem estetką i wygląd edytora zupełnie do mnie nie trafia. Jest bardzo przestarzały i w porównaniu do BeFunky czy Fotor wypada bardzo nieciekawie. Dodatkowo u mnie działał trochę wolno i na podgląd zastosowanych zmian musiałam czekać kilka chwil. Ma jednak jedną wielką zaletę. Jest zupełnie bezpłatny i nie trzeba zakładać konta by korzystać ze wszystkich jego opcji. Nie obsługuje polskich znaków.

lunapic  -program do edytowania zdjęć online

Lunapic

Ribbet – dobry, ale są lepsze

Ribbet to program podobny w działaniu do BeFunky, Fotor, czy Ippicy. Oferuje typowe funkcje (nie obsługuje polskich czcionek). Zauważyłam jednak, że w porównaniu do trzech wcześniej wymienionych, dużo więcej opcji jest niedostępnych bez konta premium. To przeważyło, że zupełnie straciłam zainteresowanie nim, szczególnie, że starałam się dowiedzieć, ile właściwie kosztuje posiadanie takiego konta i niestety są to chyba informacje ściśle tajne, bo nigdzie nie można ich znaleźć, a nie ze mną te numery, które stosuje Ribbet:  „Najpierw załóż konto, a później łaskawie przekażemy Ci więcej informacji”. Nie dziękuje.

ribbet - program do przerabiania zdjęc

Ribbet

Photocat – idealny dla początkujących

Zupełnie darmowy, uroczy program do podstawowej obróbki i retuszu zdjęć. Nie jest bardzo rozbudowany, przez co idealnie nada się dla początkujących, którzy w ten sposób nie pogubią się w gąszczu przeróżnych opcji.

photocat - programy do retuszu online

Photocat

 

Który program do obróbki zdjęć online wybrać?

Jeśli jesteś kompletnym amatorem, a twoim głównym celem jest poprawienie jakości zdjęcia (wykadrowanie, zwiększenie lub zmniejszenie jasności, kontrastu, nasycenia) to tak naprawdę każdy z wymienionych wyżej programów się sprawdzi, ponieważ – w każdym z nich, tego typu zmiany – polegają dokładnie na tym samym, czyli przesuwaniu suwaczków w prawo i w lewo, aż będziesz zadowolony z efektu :). Należy bowiem pamiętać, że są programy do obróbki manualnej, a nie automaty (odradzam korzystanie ze wszystkich funkcji auto), tj. edytor nie wykona za nas pracy – to naszym zadaniem jest sprawienie, aby zdjęcie wyglądało lepiej.

Jeśli chcesz dodać do swojego zdjęcia filtry, to polecam BeFunky lub Fotor.com. Inne edytory też oferują podobne opcje, ale dzięki nowoczesnym interfejsom, edytowanie zdjęć w tych dwóch jest świetną zabawą.

Jeśli jesteś ambitny i chcesz popracować na warstwach i maskach, możesz sięgnąć po Pixlr, z tym że nie oczekuj, że program ten jest alternatywą dla Photoshopa, bo w porównaniu do zaawansowanych programów graficznych, które można nawet za darmo zainstalować na własnym komputerze, bardzo wiele mu brakuje. A pisząc bardziej precyzyjnie, oferuje bardzo ubogie funkcje i nieprecyzyjne narzędzia. Poza tym większość efektów w nim uzyskanych możemy równie dobrze osiągnąć w innych aplikacjach webowych, oszczędzając sobie przy tym sporo pracy.

Zdjęcie wykorzystane w tym wpisie zostało zakupione na depositphotos.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń