Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Akademia blogowego stylu. Czy warto mieć własny styl?
Kategoria: Blogi i blogowanie, Grafika

Cały wygląd bloga powinien być spójny. Tyle w teorii, niestety w praktyce wygląda to najczęściej tak, że bloger wgrywa pierwszy lepszy darmowy szablon (w Bloggerze najczęściej Simple), wrzuca przypadkowe zdjęcia, tworzy banery z pierwszych lepszych zdjęć i fontów, nie zastanawiając się przy tym, czy będą one pasowały do stylu całego bloga. Ba! Tu pojawia się bardzo istotny i jakże fundamentalny problem. Jaki? A taki, że może się właściwie okazać, że nasz blog nie ma żadnego konkretnego stylu! Co to oznacza?

To że nigdy tak naprawdę nie ustaliliśmy żadnych wytycznych co do wyglądu bloga. To błąd. Ktoś zapyta? A jaki to niby błąd? To mój blog, wygląda jak ja chce, jestem z niego dumna, bo sama to wszystko przygotowałam i do tego wybrałam szablon! Najważniejsze, że to mi się podoba.

To prawda, ważne jest aby blog podobał się jego autorowi. Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej. Z tym, że ja dzielę blogi na dwa typy. Osobiste i komercyjne. Tyle się teraz mówi o blogowaniu „komercyjnym”. Powstają coraz to nowsze blogi zajmujące się tematami: jak przygotować wpisy, jak zarabiać na blogu, jak pozycjonować bloga, a temat tak istotny jak wygląd jest zwykle traktowany po macoszemu. Ale na szczęście macie mnie :) Już wam tu wszystko wyłożę od A do Z. Jeśli ktoś chce pisać bloga z komercyjnym zamiarem to prawda jest taka, że powinien zadbać o komfort przede wszystkim swoich czytelników, a nie swoim. Jeśli osobistym, to odwrotnie :). Najczęściej na szczęście jest tak, że tworząc własny blogowy styl załatwmy te dwie kwestie na raz, w końcu tworzy je (lub współtworzy) autor bloga, więc coś ma w tym temacie do powiedzenia :).

Zapowiedz wielkich planów

Wygląd bloga może przede wszystkim pomóc początkującym blogom, bez historii, chwytnych tytułów, słabo wypozycjonowanych. Dlaczego? Bo na takim etapie ważny jest każdy jeden pozyskany czytelnik, a można to zrobić w prosty sposób: intrygując. Piękny blog to także zapowiedz wielkich planów. Czytelnicy czują, że to nie jest kolejny przeciętny blog, a obietnica czegoś „WOW”. To poczucie, że skoro blog jest świeży, a już tak wygląda, to z pewnością za kilka miesięcy będzie hitem blogosfery i dlatego warto go obserwować i do niego wracać :). Jest jeszcze inny powód. To poczucie, że ktoś o nas – czytelnikach – pomyślał. To jak z zaproszeniem na kawę od koleżanki. Wchodzisz do domu, a tam piękna zastawa, świeże kwiaty na stole, ciasteczka jak z pięciogwiazdkowej cukierni, a to wszystko po to abyś poczuł się dobrze. Koleżanka wprawdzie mogła pogawędzić z Tobą nad kawę podaną w zwykłej szklance, ale się postarała i pokazała, że „fajnie, że się spotkałyśmy”, „tak się cieszę, że do mnie wpadłaś”, „nasza przyjaźń jest dla mnie czymś ważnym”. O ile w takiej sytuacji lepiej się rozmawia i o ile bardziej lubi się taką osobę, kiedy dostaliśmy od niej coś extra :). Sama znam takie blogi czy strony, niestety nie polskie, na które jak wchodzę, to czuję się wręcz zaszczycona przyjęciem, do tego stopnia, że aż chce być częścią tej strony. Nie wszystkie jednak blogi potrzebują kreować poczucie „ciepła i troski” w odniesieniu do czytelnika. Niektóre potrzebują mu pokazać, że trafił w miejsce ekskluzywne i eleganckie, jeszcze inne, że właśnie tu może poczuć się jak w gabinecie SPA.

Plusy posiadania własnego stylu, blog:

  • jest łatwiejszy do zapamiętania
  • budzi zaufanie
  • budzi podziw
  • intryguje
  • jest przejawem szacunku do czytelnika

Wygląd bloga to nie tylko szablon

Niestety, dla wielu osób „zadbanie” o wygląd bloga, sprowadza się jedynie do zakupu gotowego szablonu. To jednak na wiele się nie zda jeśli nie przygotujemy żadnej strategi graficznej, bo co z tego, że mamy super minimalistycznego bloga, który tak naprawdę jest tylko białym tłem, jeśli to nadal od nas zależy jak go sobie urządzimy. A urządzamy go dodając nagłówek, zdjęcia, określając kolory linków, dodając wraz z rozwojem bloga, coraz to nowsze banery na pasku bocznym. Inna sprawa jest taka, że nawet jeśli wszystkie gotowe elementy będą spójne to i tak mogą gryźć się ze stylem szablonu (to nagminny błąd!), który sam w sobie ma już swój własny styl (to że szablon jest minimalistyczny nie oznacza od razu, że jest uniwersalny i pasuje do wszystkiego). Jeśli wygląd naszego bloga stawiamy na ważnym miejscu, musimy o wszystkim pomyśleć zawczasu.

Budowanie własnego stylu to nie jest proces prosty. Na szczęście są pewne sposoby, aby sobie to nico ułatwić i o tym będzie w następnych wpisach, tak więc z tego miejsca zapraszam już wszystkich zainteresowanych do lektury.

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń