Zapraszam na bloga
karta sklep

ozdobnik

Zdjęcia na bloga z programu graficznego online – porównanie
Kategoria: Blogi i blogowanie, Obróbka zdjęć i grafika

Do programów graficznych online zawsze podchodziłam z dużą nieufnością – zawsze wydawało mi się, że to raczej takie gadżety do zabawy, niż narzędzia do „prawdziwej” pracy ze zdjęciami. Dzisiaj postanowiłam sprawdzić jak się to ma do rzeczywistości.

Na początku jeszcze może właściwie warto odpowiedzieć sobie po co właściwie mamy zaprzątać sobie głowę jakąś edycją zdjęć, skoro nasze zdjęcia wyglądają całkiem nieźle. Odpowiedz jest prosta, bo mogą lepiej :D. I ten jeden argument powinien w zupełności wystarczyć.  Za kilka minut pracy w programie graficznym mamy efekty jak z aparatu z dużo wyższej półki niż nasz własny.

Poniższe zdjęcie jest na pierwszy rzut oka „takie sobie”. Ciemne i smutne. Co trochę mnie dziwi, bo zrobiłam je – tak przynajmniej mi się wydawało – w dobrych warunkach oświetleniowych.

edycja kolorystyczna zdjęcia

Zdjęcie oryginalne

Na szczęście w takich momentach przychodzi mi z pomocą, mój dzielny kompan, Photoshop. Tak wygląda zdjęcie w nim przedyktowane.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W ramach mojego eksperymentu postanowiłam sprawdzić jak z tą samą fotografią poradzą sobie programy graficzne online, które oferują możliwość edycji zdjęć. O większości z nich pisałam już tutaj.  Chciałam uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do tego z Photoshopa. Oto rezultaty:

ippicy program do obróbki zdjęć online
edycja zdjęć na bloga programy online
programy graficzne online przeróbka zdjęć
prosty ptogram do obróbki zdjeć

No cóż, jak widać efekty moich eksperymentów są lepsze i gorsze. Niektóre programy online niestety bardzo słabo radzą sobie z podstawową edycją zajęć, a to dlatego, że brakuje im po prostu odpowiednich narzędzi – wprawdzie nie liczyłam na wiele, ale szczególnie dotkliwie odczulam braku usuwania cieni (większość z nich oferuje jego dodanie) oraz selektywnej zmiany kolorów (te programy które dają namiastkę tej możliwości na zdjęciach mają kwiatki wpadające w kolor „malinowy”, oprócz tego z pizap.com). To sprawia, że jeśli chcemy, przykładowo, edytować tylko „tło” to nic z tego –  kwiatki także będą podlegały zmianom, co w tym przypadku oznacza, że stają się zbyt jaskrawe i przybierają nienaturalny – czytaj bardzo oddalany od oryginału kolor z którym już nie za wiele można zrobić. Niektóre z nich wprawdzie jeszcze oferują coś a la balans bieli (pixlr.com/editor, ipiccy.com, ribbet,com), ale i tak ogólnie niewiele to pomaga.

Wydaje mi się, że zwycięzcą w tym zestawieniu  programów do obróbki zdjęć online został jednak … (werble) … ipiccy.com. Ma wiele narzędzi, których nie mają inni i sporą szansę aby się sprawdzić przy doraźnej podstawowej obróbce zdjęć na blogu – niestety zauważyłam, że czasem jest coś nie tak z zapisywaniem zdjęć w jpg, tj. kolory stają się bardziej jaskrawe, co jest niewątpliwie minusem. Nie polecam jednak żadnego z nich tym, którzy jednak chcieliby się zająć obróbką swoich zdjęć w sposób profesjonalny i zaawansowany. Dla nich są inne – również darmowe – rozwiązania, o których już następnym razem.

Mimo to optymistyczna puenta jest taka, że chociaż nie osiągniemy w żadnym z wyżej wymienionych programów efektu rodem z Photoshopa to jednak przynajmniej część z nich pozwala uzyskać zdjęcie zdecydowanie lepsze od oryginału.

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+

Komentarze Wypowiedz się

UWAGA: Obecnie nie przyjmuje nowych zleceń